Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Ciltler İçin Özel Maske Tarifleri ve Bakımı

Kuru cilt sahiplerinin özellikle kış mevsimi geldiği zaman semptomlarında daha da artış olacağı için kişilerin evlerinde uygulayacak olduğu cilt bakımları

Kuru Cilt Bakımı

 • 1 fincan süt kreması;
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 tatlı kaşığı papatya yağı.

Ahmet Maranki tarafından kuru cilde sahip olan kişilerin evlerinde cilt bakımı yaparak kuru ciltlerinin üstesinden gelecekleri konusunda bilgilendirmektedir. Kişilerin uygulayacak oldukları bu yöntem sayesinde oldukça fayda göreceklerdir. Ahmet Maranki tarafından verilen kuru cilt bakım kürünü evinizde her hafta düzenli olarak uygulamanın sonucunda kuru ciltlerden ve semptomlarından kurtulmanız da mümkün olacaktır. Bunun için bir kasenin içerisine 3 yemek kaşığı miktarında olan yani 1 fincan kadar süt kreması konulmasının ardından üzerine yulaf unu konulmalıdır. Daha sonrasında cildin nemini kazanabilmesi ve sağlıklı bir görünüme de kavuşabilmesi için üzerine sızma zeytinyağından 1 yemek kaşığı miktarında ve daha sonrasında aktardan satın alacak olduğunuz papatya yağından 1 tatlı kaşığı miktarında konulmalıdır. Papatya yağı bulamamanız durumunda 1 yemek kaşığı miktarında taze papatya da eklemeniz aynı sonucu vereceği Ahmet Maranki tarafından belirtilmektedir. Bütün malzemelerin karıştırılmasının sonucunda kişilerin temizlemiş oldukları ciltlerinin üzerine Ahmet Maranki’nin vermiş olduğu bu kuru ciltler için evde bakım maskesini sürmelidir. Yaklaşık olarak 20 dakika boyunca temiz cilt üzerinde bekletilmesinin ardından cilt temizliği bol su ile uygulanmalıdır.

Ayrıca Ahmet Maranki tarafından günlük olarak her gün kuru ciltlere sahip olan bir kişinin cilt nemlendirecek kremin de uygulaması gerektiğini belirtmektedir.

Ebru Şallı Kuru Cilt Bakımı

 • 4 tane orta büyüklükte çilek;
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı buğday yağı.

Kış mevsimi geldiği zaman özellikle kuru cilde sahip olan kişilerin cilt kuruluğu sebebi ile şikayetleri artmaktadır. Kişilerin yüz bölgesinde özellikle erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkacak olduğu ve çizgilerin meydana gelerek kişilerin kırışıklığın oluşması gibi bir durum meydana gelebilir. Bu insanların rahatsız olmasına neden olacak bir sorundur. Kuru ciltler evlerinde uygulayacak olduğu maske tarifi Ebru Şallı tarafından verildi. Haftanın iki günü düzenli olarak özellikle de kış mevsimi olması sonucunda bu maskenin temizlenmiş olan cilt üzerine uygulanması ile birlikte kişilerin ciltlerinde nemlenme meydana gelecektir. Bunun için orta büyüklükte olan çilek yıkandıktan sonra bir kase içerisine konulmalı ve bir kaşık yardımı ile birlikte ezilmesi gerekiyor. Lapa haline getirilen çileklerin üzerine taze kesilmiş ve çekirdeklerini çıkarmış olduğunuz limonun suyu sıkılmalıdır. 1 tatlı kaşığı miktarında limon suyu ezilen çileklerin üzerine de konulması ile birlikte aktardan satın aldığınız buğday yağından 1 çay kaşığı miktarında konularak bütün malzemelerin karıştırılması gerekmektedir. Temizlemiş olduğunuz cilt üzerine bu elde etmiş olduğunuz maske sürülmelidir.

Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmeli ve çilek maskesini daha sonrasında yüz bölgesinden kazınarak çıkartılmasının ardından bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Elma Maskesi

 • 1 tane kırmızı elma;
 • 3 yemek kaşığı süt kaymağı;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 su bardağı kaynar su.

Kuru cildin nemlenmesi için evinizde uygulayacak olduğunuz elma maskesi ile birlikte kuru cildin nemlenmesini ve ortaya çıkacak olan kırışıklıkların da yok olmasını sağlamanız mümkün olacaktır. 1 tane orta büyüklükte olan elmanın kabuğunun soyulmasının ardından küçük dilimlere bölünerek 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine elma dilimleri atılmalıdır. 15 dakika boyunca elmalar kaynar su içerisinde haşlanmasının ardından süzülerek çıkartılır ve bir kasenin içerisine konulur. Daha sonrasında kasede bir kaşık yardımıyla elmaların ezilmesinin ardından 3 yemek kaşığı miktarında kaymak ilavesi edilmesinin ardından 1 yemek kaşığı zeytinyağı cildin yeterli miktarda nemlenmesini sağlamak için konulur ve bütün malzemeler karıştırılır. Sonrasında cilt temizliği bol su ve sabun ile yapılmasının ardından bu elde edilen maske cilt üzerine ince bir tabaka olacak şekilde sürülmelidir. 15 dakika kuru cilt üzerinde bekletilmesinin ardından yıkanarak temizlik işlemi gerçekleştirilir.

Muz Maskesi

 • 1 yemek kaşığı muz;
 • 1 yemek kaşığı portakal suyu;
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt.

Kuru cilt sorunu olan kişilerin muz maskesini haftanın 1 günü yapmaları tavsiye edilmektedir. Muz ezilerek 1 yemek kaşığı miktarında kasenin içerisine konulmasının ardından üzerine taze sıkılmış portakal suyundan 1 yemek kaşığı ve süzme yoğurttan 1 yemek kaşığı miktarında eklenmesinin ardından bütün malzemelerin karıştırılması gerekmektedir. Daha önceden temizliğinin yapılmış olduğu cilt üzerine sürülmesinin ardından 20 dakika boyunca bekletilmesi ve sonrasında kazınarak ciltten çıkartılmasının ardından bol su ile cildi yıkamalısınız. Ayrıca maskenin etkili olabilmesi için düzenli olarak cildin nemini kazanabilmesi için nemlendirici özelliğine sahip olan krem sürmeniz de etkili olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle