Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Suna Dumankaya’dan Hamilelikte Cilt Bakım Kürleri

Hamilelik esnasında bayanların vücutlarında birçok değişikliğin olmasına neden olacaktır. Bu durumda Suna Dumankaya tarafından cildinize uygulayacağınız doğal kür tarifleri.

Suna Dumankaya’dan Hamilelikte Cilt Bakımı

 • 2 yemek kaşığı badem yağı;
 • Yarım limon suyu;
 • 1 yemek kaşığı çilek yağı.

Hamilelikte oluşan hormon dengesizlikleri nedeniyle vücut üzerinde bir takım değişiklikler olacaktır. Cilt üzerinde meydana gelen çatlaklar oldukça yoğun bir şekilde olması derinin gerilmesi neticesinde meydana gelecektir. Bu deri geri gerginliği ile meydana gelen çatlaklığın oluşmasını engellemek amacıyla derinin nemlenmesi gerekmektedir. Bunun için Suna Dumankaya tarafından önerilen cilt çatlaklarını engellemek amacıyla yapılacak kür için badem yağından 2 yemek kaşığı kadar bir kabın içerisine konulmalı ve üzerine yarım limon suyu sıkılmalıdır. Sonrasında çilek yağından da 1 yemek kaşığı kadar konulmalı ve karıştırılması gerekmektedir. Bu elde ettiğiniz yağ ve limon karışımını her sabah duş aldıktan sonra karın bölgesine sürülmelidir. Özellikle de gebelik gerçekleştiği zaman 3 ay sonrasında anne adayının kilo alması ve bebeğinde gelişmesi ile birlikte karında gerginlik ve şişlik sonucunda gerginlik olur çatlaklık meydana gelir.

Bunun önlenmesi için bu yağ ve limon karışımını düzenli olarak 3 ay sonunda her gün uygulayın.

Hamilelikte Yüz Bakımı

 • 1 yemek kaşığı havuç suyu;
 • 1 yemek kaşığı elma suyu;
 • 1 yemek kaşığı buğday özü yağı.

Gebelikte vücut değişimi sonucunda bayanların vücutlarında birçok değişikliğin oluşması sonucunda bu durumdan rahatsızlık duyacaklardır. Gebe bir bayanın hamilelik dönemi içerisinde vücudunda oluşan değişikliklerin doğum sonrasında kalıcı olmaması için mutlaka gebeliği esnasında cilt bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Yüz bakımı için Suna Dumankaya tarafından önerilen cilt bakımı için 1 tane havuç suyu çıkartılacak ve üzerine elma suyundan da 1 yemek kaşığı kadar koyduktan sonra buğday özü yağından da 1 yemek kaşığı kadar konularak karıştırıldıktan sonra yüze sürülmelidir.

Bu karışım cilt üzerinde en az 1 saat boyunca kalmalı ve sonrasında bol su ile birlikte durulanarak nemlendirici krem sürmesi gerekmektedir.

Karma Ciltler İçin Bakım

 • 1 tane salatalık;
 • 100 gram süt.

Suna Dumankaya tarafından hamile olan karma ciltlerin uygulaması gereken cilt bakımı için ihtiyacınız olan taze orta büyüklükte salatalık 1 tane blender ile ezilmesi gerekiyor. Salatalık içerisinde ki maddeler sayesinde cilt bakımında çok etkili olmaktadır. Taze sağılmış süt ile blender ile ezdiğiniz salatalık karıştırılır. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca ağzı kapalı bir şekilde bekletildikten sonra bir pamuk bu süt ve salatalığa batırılır. Karma cilde sahip olan hamile bayanların cilt sağlığı için her gece akşam yatarken bu süt ve salatalık ile elde ettiğiniz kür pamuk ıslatılarak yüz bölgesine uygulanmalıdır. Sabah kalktığınız zaman yıkayın. Bu kür sayesinde hamilelikte meydana gelecek karma ciltlerde oluşan sorunların önüne geçmiş olacaksınız.

Cilt Lekeleri

 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Gebelikte meydana gelecek olan cilt lekelerinin oluşması sıklıkla bayanların karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Bu durum bayanlarda cilt lekeleri rahatsız edici bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu rahatsız edici görüntülerden kurtulmak ve cilt lekelerinin yok olması için evde yapacak olduğunuz kür tarifleri arasında kabartma tozundan 1 yemek kaşığı kadar bir cam kasenin içerisine koyduktan sonra üzerine süzme yoğurt 1 yemek kaşığı eklenerek karıştırılır. Sonrasında ciltte lekeler nerede oluştuysa onun üzerine ince bir şekilde sürülerek masaj yapılması gerekiyor.

Bekledikten ve cilt üzerinde yaptığınız kür kuruduktan sonra bol suyla yıkayın. Bu kürü günde iki defa uygulamanız çok etkili olacaktır.

Cildi Sıkılaştıracak Kür

 • 10 tane gül;
 • 500 gram beyaz sirke.

Gebelikte kilo alımı sonrasında bayanların vücutlarında yoğun olarak sarkma meydana geleceği için bu durum doğum sonrasında özellikle de oluşacak cilt sarkmalarını yok etmek için uygulayacak olduğunuz kür için sıkılaştırmak istiyorsanız 10 tane kırmızı gülün yapraklarını 500 gram sirkenin içerisine koyun ve 1 saat boyunca bekletin. Sonrasında 10 dakika boyunca kaynatın. Cildin bu elde edilen sirkeli ve kırmızı gül suyu ile elde ettiğiniz suyu cilde sürmelisiniz. Herhangi bir şekilde cildin üzerinden silinmemeli ve yıkamadan ciltte en az 2 saat boyunca kalmasını sağlayın. Sonrasında bol suyla yıkamalı ve üzerine nemlendirici özelliğinde olan kremi sürmelisiniz. Bu suyu haftada bir defa cilt üzerine uygulamalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle